Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (FMF) Nedir? FMF Belirtileri Nelerdir?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]


Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı Nedir?

Ailevi Akdeniz ateşi, karında, akciğerde, eklemlerde ağrı ve iltihapla oluşan bunun yanında sık sık rastlanan ateş yükselmeleri ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın kökünde ise genetik özellikler bulunmaktadır.

Bu hastalığın en çok görüldüğü etnik kökenler ise genellikle Arap, Musevi, Ermeni, Yunan, İtalyan, Kuzey Afrikalı ve Türk olanlarda görülür. Bununla birlikte Akdeniz kökenli olan kişilerde daha çok görülmesine rağmen FMF her ırktan insanda oluşabilecek hastalıktır.

Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı görülen kişilerin, karnında, göğsünde, pelvis ve eklemlerinde iltihaplanma oluşur. Oluşan iltihaplanmalar atakları da beraberinde getirebilir. Atakların arttığı durumlarda ağrılar artar, azaldığı durumlarda ağrılar azalır.

Hasta atak geçirdiği zamanda ateş, döküntü ve baş ağrısı gibi sorunlar görülür. FMF hastalığı, insan vücudunda ki inflamasyonu kontrol altına alan genin mutasyona uğraması ile ortaya çıkar. Bazı mutasyonların gerçekleşmesi ile ortaya çıkan FMF hastalığı ağır bir şekilde ilerlerken bazı bireylerde de hafif şekilde ilerler.

Ailevi akdenizi ateşi olan hastalar genlerinde bulunan mutasyondan dolayı çocuklarına da bu hastalığı aktarabilir. Bir bireyin FMF hastası olması için mutasyon bulunan genden iki tane olması lazım.

Bu hastalığa yakalananlar genellikle ilk krizlerini çocukluk dönemlerinde ve ergenlik dönemlerinde gerçekleştirir. Dolayısıyla hasta olan bireyler bu dönemde tanısı konulur. Araştırmaları dayanılarak bu hastalığı ortadan tamamen yok edecek bir çözümü yoktur.

Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı

Ailevi Akdeniz Ateşi FMF Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Ailevi Akdeniz ateşi hastalığının belirtilerine genellikle çocukluk döneminde rastlanır. Belirtileri şunlardır;

 • Ateşlenme
 • Eklemlerde görülen sızlama ve şişlikler
 • Karın ağrıları
 • Diz altlarında görülen kırmızı renkte ki döküntüler
 • Testiste şişlikler
 • Akciğerde, ve göğüste ağrı.

Ailevi Akdeniz Ateşi FMF Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Ailevi akdeniz ateşi hastalığının kalıcı bir tedavisi yoktur. Tedavisi olmadığı içinde amacımız atak sırasında ki semptomları azaltmaktır. Tedavisi olmasa bile bu hastalıkta da erken tanı çok büyün önem arz etmektedir. 

Hastalığın etkilerinin azaltılması ve iltihapın önlenmesi için nefroloji ve kadın doğum polikliniklerinden de yardım alınmalıdır.

FMF hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler vardır.

 • Ailevi Akdeniz ateşi hastalığının tam bir tedavisi olmadığı için semptomları azaltmaya yönelik tedaviler uygulanır. Bu tedaviler de bazı önemli hususlara dikkat edilerek uygulanmalıdır. FMF hastalığında atakların azaltılması için ve şiddetinin en aza indirilmesi için düzenli bir şekilde uyumak ve dinlenmek önemlidir.
 • Aynı zamanda düzenli bir disiplin ile yapılan sporlar meydana gelebilecek olan komplikasyonları en aza indirmek için önem arz eder Özellikle bir hafta içerisinde en az 3 gün olacak şekilde yarım saat ile 1 saat arasında tempolu bir şekilde yürümek faydalıdır.
 • FMF hastalıklarında özellikle beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir. Bu hastalığa sahip olan kişiler genellikle beslenme şekillerine, boyuna ve kilolarına uygun olmasına dikkat ederek beslenmelidir. Bu sayede meydana gelen atakların sayısı azalır ve hafifler. Bilindiği üzere bu hastalıkta iltihaplanma çok fazla olur. Bu neden ile hasta kendine dikkat etmeli aşırı sıcaklara ve soğuklara karşı önlem almalıdır.
 • FMF hastaları dengeli beslenme ile birlikte vücudun ihtiyaç olduğu kadar su tüketmelidir.
 • Özellikle atakların artmasına da vücuttaki D vitamini eksikliği neden olabilir. Bu nedenle bu hastalığa sahip olan kişiler vücutlarındaki D vitaminlerine baktırmalı ve önlem almalıdırlar.
 • Bu hastalığı tetikleyen diğer bir nedeni ise içerisinde toksin barındıran maddelerdir.
 • Bu hastalığın görüldüğü kişiler vücuda zararlı olan sigara, alkol gibi maddelerden uzak durmalıdırlar.
 • FMF hastaları düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmalıdır.
 • Eğer hastalar ilaç tedavilerine uymazlarsa hayatlarının kalan kısmında böbrekler başta olmak üzere diğer organların fonksiyonlarını kaybedebilir.
Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.