Anemi (Kansızlık) Nedir? Anemi (Kansızlık) Nasıl Tedavi Edilir?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]


Anemi (Kansızlık) Nedir?

Kan, sadece insan vücudunda üretilebilen ve hayatımızı devam ettirebilmemiz için gerekli olan bir sıvıdır. Hayatımızı devam ettirebilmemiz için gerekliği olan en önemli şey kandır. Bu yüzden insan, kanı kolaylıkla üretebilmesi için vücuduna gerekli olan bütün vitaminleri eksiksiz bir şekilde almalıdır.

İnsanın bu vitaminleri alması için yeterli ve dengeli beslenmesi şarttır. İnsan vücudundaki kansızlığı önleyen şeyler, demir vitamini ve B12 vitaminidir. Eğer bu vitaminler yeteri kadar alınmazsa insan da kansızlık (Anemi) problemi ortaya çıkar.

Kansızlık, problemi ortaya çıktığında vücut gerekli fonksiyonlarını yerine getiremez. Kansızlık sorununun fark edilmediği durumlarda ciddi sıkıntılar  ortaya çıkabilir.  Kansızlık (anemi) probleminin sürekli artmasından dolayı vücut fonksiyonları, görevlerini yerine getirmede güçlük çeker.

İnsan vücudunda görülen kansızlıktan dolayı organlar ve dokular oksijensiz kalır. İncelendiği zaman insanın yorgunluk, halsizlik, hatta kaslarındaki ağrıların kaynağında kansızlık ortaya çıkar.

Tıpta ifade ediliş şekli, insan vücudundaki hemoglobin düzeyinin az olması. Yani hemoglobin kadınlarda 12 gram erkeklerde 13 gram olması gerekir. Bu miktarın çocuklarda 11 gram altında olması durumunda anemi hastalığı ortaya çıkar.

Anemi problemi kalıcı bir durum olabileceği gibi bu problemin düzeyi kan değerlerine göre de değişebilir. Anemi hastalığının olmaması için insanın gün içerisinde yeteri kadar demir vitamini alması gerekir. Çünkü demir vitamini vücutta kan üretimi için gerekli olan bir vitamindir.

Demir vitamininin alınmaması durumunda vücuttaki kan üretiminde azalma görülür. Bunun yanında doğuştan gelen yani kalıtsal olan bazı durumlarda kansızlık (anemi) problemini ortaya çıkartabilir. İnsan vücudunda kansızlık probleminin ortaya çıkması ile birlikte birçok problem de görülür.

Örneğin el ve ayaklarda uyuşma, unutkanlık, duygu bozuklukları da görülür. Sadece demir vitamini değil, B12 eksikliği olduğu zamanda bunlar görülebilir. 

Anemi (Kansızlık) Nedir

Anemin Kansızlık Hastalığının Ne Gibi Belirtileri Vardır?

Bu sorun şiddetli olabileceği gibi hafif bir şekilde de karşımıza çıkabilir. Hafif şekilde görüldüğünde pek fazla belirti vermez bu yüzden hastanın teşhisi koyması daha da zorlaşabilir.

Fakat kansızlık hastalığının şiddetli şekilde görüldüğü durumlarda bazı belirtiler ortaya çıkar.  Şiddetli kansızlığa bağlı olarak hastada fenalaşmalar olabilir. Bu durumlarda ise hastaya tedaviye başlanmalıdır.

Bir an önce tedavisi yapılmaz ise durum kötüye gidebilir ve istenmedik komplikasyonlar görülebilir.

 • Tırnaklar da kırılganlık ve hassaslık
 • Ağız kenarları başta olmak üzere vücudunun diğer yerlerinde çatlaklar
 • Soluk ten rengi
 • Dil ağrısı ve şişkinlik
 • Göğüs ağrısı
 • El ve ayaklarda soğukluk
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Kas, bacak ve eklem ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Saçlar da dökülme
 • Kalp atışlarında hız
 • Zayıflama 

 

Anemi Kansızlık Tedavisi Nasıldır?

Kansızlık tedavisi, kansızlığın şiddetine göre belirlenir. Kansızlık hastalığı görülen bireylerde tedavi için vitaminler kullanılmaktadır. Bu vitaminler demir, b12 ve folik asittir. Bu vitaminler vücuda ilaç yoluyla gönderilir.

Kansızlık tedavisi hastanın durumuna göre 3 veya 6 ay arasında değişiklik gösterebilir. Eğer kansızlık sorunu olan kişi hamile ise doktor kontrolü ile demir takviyesi uygulanır.

Hastalar kendi kafalarına göre demir almamalıdır. Doktor insan vücudu için gerekli olan demir miktarına kendi yöntemleri ile karar vermelidir. Bireyler bu miktarının ayarlanamaması veya fazla verilmesi gibi durumlarda diğer organlara zarar verebilir.

Duruma göre değişiklik gösterse bile bazı durumlarda ise kan takviyesi yapılır. Anemi hastalığının belirtilerinin görülmesinin ardından bir doktora başvurulmalıdır. Gerekli görülen tedavi yöntemi doktor tarafından uygulanmalıdır. Bu süreçte demir eksikliğine neden olabilecek yiyecekler de tüketilmemelidir.

Kansızlık hafif olan kişilerde tedavi daha etkilidir. Bu yüzden her hastalıkta olduğu gibi kansızlıkta da erken teşhis önemlidir. Bu hastalığın belirtilerinin olduğu kişiler hastaneye giderek tahlil yaptırmalıdır. 

Gerekli tedavinin bu hastalarda başlanılması ile hastalığın etkileri azaltılabilir. Eğer bu hastalık kontrol altına alınamaz ise vücutta bulunan diğer organlar kansızlık nedeni ile oksijensiz kalır ve işlevini yitirebilir.

Bu durumda ise hasta gün içerisinde ki hareketlerinde kayıp görebilir. Bu yüzden tedavi sürecinde hasta doktorun söylediği her şeyi dikkatli ve eksiksiz bir şekilde yapmalıdır.

Anemin Kansızlık Hastalığının Ne Gibi Belirtileri Vardır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.