mide botoksu

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4]

Botoks Nedir?

Botoks, “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen ve enjeksiyon yoluyla vücuda uygulanan tıbbi bir proteindir. Bu protein, uygulandığı bölgenin sinirlerindeki elektriksel akımı durdurur ve bu sayede 4-6 ay süreyle kasların kasılmasını önler.

Botoks, 10 yılı aşkın süredir göz hastalıklarının, nörolojik hastalıkların, cilt kırışıklıklarının ve aşırı terlemelerin (hiperhidrosis) tedavisinde kullanılmaktadır. Göz kaslarının istenmeyen kasılmalarının yol açtığı şaşılığın, vücutta istenmeyen kasılmaların gözlendiği nörolojik hastalıkların, mimik kaslarının kasılmasıyla oluşan kırışıklıkların tedavisindeki etkinliği, botoksun kasların kasılmasını önlemesi sayesinde ortaya çıkmaktadır.

"Mide Botoksu" Nedir ?

Dünyada mide botoksu 10-15 yıldır uygulanan bu botoks, endoskopik olarak uygulanan, midenin iştah ve açlık üzerinde etkili olan sinir ve kaslarını geçici olarak etkisiz hale getirmeyi amaçlayan ameliyatsız bir obezite tedavi yöntemidir.

Birçok insan sabah uyandığında ağzında kötü bir koku olur . Bu normal olaydır . Ağzın gece boyunca kuruması ve bakteri faaliyetleri sonucu meydana gelir ve kahvaltıdan sonra ağızda artan tükürükle beraber bu koku kaybolur.

mide botoksu uygulamasından sonraOrtalama 15-20 dakika süren uygulamanın ardından, midenin iştah ve açlık üzerinde etkili olan sinir ve kasları 4-6 ay süreyle etkisiz hale getirildiği için iştah azalır, mide kaslarının kasılma yeteneğini kaybetmesi nedeniyle midenin boşalması gecikir, besinlerin midede daha uzun süre kalması sayesinde tokluk süresi uzar, daha az gıdayla daha kolay doyulur ve kilo kaybedilir.

Normalde karbonhidratlı gıdalar mideyi 2-4 saatte terk ederken, mide botoksu uygulamasından sonra midenin boşalma süresi 12 saate kadar uzar. Midenin açlık hormonu salgılayan bölümlerine de uygulandığı için kişinin iştahının azaltılmasında ve tokluk süresinin uzatılmasında etkinliğe sahiptir. Botoks uygulaması ile 6-8 ay içinde fazla kilonun %40’ının verilmesi ve ideal kiloya ulaşılması sağlanabilmektedir.

Ameliyatsız Bir Obezite Tedavisi Olan "Mide Botoksu " Nasıl Uygulanır

Botoks enjeksiyonu, midenin detaylı olarak içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi (gastroskopi) uygulaması eşliğinde gerçekleştirilir. Bu nedenle, hastaya verdiği rahatsızlık, sadece “gastroskopi” uygulaması kadardır.

Botoks endoskopik olarak uygulandığı için ameliyatların gerektirdiği herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz. Ucunda kamera bulunan boru şeklindeki endoskopi cihazı ağız yoluyla mideye ulaştırılmadan önce hastaya “sedasyon” sağlayan ilaçlar verilerek rahatlaması sağlanır. Cihaz mideye ulaştıktan ve mide görüntülendikten sonra uygulama bölgelerine botoks enjeksiyonu yapılır. Ortalama 15-20 dakika süren uygulamanın ardından hasta uyandırılır ve 1-2 saat sonra taburcu edilir.

Kimlere Uygulanır ?

Mide botoksu uygulaması, son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanan etkin bir obezite tedavi yöntemidir. Özellikle, zayıflama diyeti programlarına uymakta ve düzenli egzersiz yapmakta zorlanan, obeziteye bağlı sağlık sorunları olup diyetle kilo vermede sürekli başarısız olan kişiler için devrim niteliğinde bir tedavidir. Uluslararası kriterlere göre vücut kitle indeksi (VKİ)* 35’in altında olan kişilere uygulanabilmektedir. Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan kişilere, botoks uygulaması önerilmez.

Mide ülseri, gastrit, on iki parmak bağırsağı ülseri gibi hastalıkların varlığında, botoksun bu hastalıkların tedavisinin ardından yapılması önerilir.

Mide Botoksunun Avantajları Nelerdir?

Mide botoksunun avantajları;

  • 6-8 ay içinde fazla kilolarının %40’ını verebilmekte ve ideal kilolarına ulaşabilmektedir.
  • Obeziteye bağlı diğer hastalıklarında da önemli düzelmeler gözlenmektedir.
  • Etkisi 4-6 ay süren botoks uygulamasının yüksek güvenlik profili sayesinde, uygulamadan sonra gözlenebilen yan etkiler çok düşük düzeydedir. Botoks uygulaması çok güvenli bir tedavidir.

Mide Botoksu Uygulaması Hangi Yaşta Yapılabilir?

Mide botoksu, vücut kitle indeksi (VKİ) 35’in altında olan 18-65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilmektedir.

Mide Botoksu Uygulaması Güvenli Mi? Yan Etkisi Veya Riski Varmı ?

mide botoksunun avantajlariBotoksun etkisi 4-6 ay sürmektedir. Mide botoksu uygulamasının yan etkisi veya riski yoktur. Obezite tedavisinde başarı oranları yüksek olan güvenilir bir yöntemdir. Konuğumuz, uygulamadan 1-2 saat sonra yürüyerek hastaneden ayrılabilmektedir. Uygulamadan sonra nadir olarak gözlenebilen yan etkiler arasında bulantı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetler sayılabilir.

Mide Botoksu Uygulamasının Etkilerini Ne Zaman Hissedeceksiniz

Mide botoksu uygulamasından 3 gün sonra, iştahta ve açlık hissinde azalma görülmeye başlanır. 1 hafta sonra bu etkiler maksimum düzeye ulaşır ve 4-6 ay süreyle devam eder.

Mide Botoksu Uygulaması Tekrar Edilebilir Mi?

Mide botoksu uygulaması ile 6-8 ay içinde ideal kiloya ulaşılması sağlanabilmektedir. Bu süre zarfında bir miktar kilo veren ancak ideal kilosuna ulaşamayan kişilere, kilo kaybının devamı için yeniden uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.