Endosonografi veya endoultrason ne demek?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]


Endosonografi veya endoultrason aynı anlama gelmektedir. Endosonografi teknolojinin endoskopide açmış olduğu bir çığırdır aslında.

Endosonografi cihazının endoskopiden farkı şudur. Endoskopi cihazının ucuna bir ultrason probu yerleştirilmiştir.

Ultrason Probu Ne İşe Yarar?

endosonografiBu probun varlığı sindirim sistemi kanalındaki tümörlerin evrelendirilmesinde ve sindirim sistemine komşu olan organlar pankreas gibi ulaşılması zor tümörlerin adının konulması biyopsi yapılmasında kullanıldığı gibi pankreas kislerinin boşaltılması yada akut pankreatif dediğimiz ve pankreasın ani gelişen iltihabı sonucunda oluşan kislerin boşaltılmasında da kullanılan bir yöntemdir.

Endoskopi Ve Kolonoskopi Aynı Seansta Yapılabilir Mi?

Hastalarımızın sorduğu en sık sorulardan bir tanesi de aynı seansta hem gastroskopi hem de kolonoskopi olabilir miyim? Kesinlikle olabilir.

Hastanın konforunu arttırır. Gastroskopi ve kolonoskopi işlemlerinin her biri esnasında ayrı ayrı hazırlık yapıp gelmek ayrı ayrı uyutulmak yerine bir seansta uyutulup bütün işlemleri olup hasta o gün konforlu bir şekilde evine gidebilir.

Endoskopiden Sonra Neler Yapılmalıdır?

Endoskopik işlemlerden sonra hastalarımıza eğer sedasyon dediğimiz onu rahatlatıcı işlem esnasında işlemi duymaması için ilaçlar yaptıysa ofis bazında bu işlemleri yapıp hastayı birkaç saat izledikten sonra özellikle dikkat gerektiren işler yapmamak üzere o gün evine gitmekte hiçbir sakınca yoktur.

Eğer hastanın ileri evre ciddi bir kalp akciğer problemi var ise hastane ortamında yapılmalı. Ancak endoskopik işlemlerin bir endoskopi laboratuvar ortamında yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Endosonografi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Endosonografi sindirim kanalının herhangi bir yerinde gelişen tümörün evrelendirilmesinde bazen iyi huylu tümörün midenin yada yemek borusunun yada kalın bağırsağın son kısmının hangi katmandan kaynaklandığını takip edilip edilmemesi gerektiği konusunda fikir edinmek için uygulandığı gibi özellikle pankreas gibi ulaşılması zor bir organın biyopsilenmesi kislerin adının konulması ve pankreas kanserine bağlı ağrı kontrolünde de ağrı kesicilerin yapılması amacıyla endosonografi kullanılmaktadır.

Endoskopi Ve Kolonoskopi Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Gastroskopik ve kolonoskopik işlemler hastanın ihtiyacı olduğu sürece istenilen sıklıkta yapılabilir. Hiçbir sakıncası yoktur.

Uyutularak Endoskopi Nasıl Yapılır?

Uyutularak yapılan endoskopide hastanın damar yolundan verilen ilaçlarla hasta konforu arttırılır. Hasta uyutularak işleme ait nahoş olan duyguların hasta tarafından hissedilmemesi sağlanır.

Bu hem hasta için hem de hekim için konfordur. Hekim tanıyı koyarken zorlanmaz hastada da öğürtüler geğirtiler olmadan doğru tanıya doğru tedaviye gidilir. Bence hasta için en konforlu olan budur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir