Endosonografi veya endoultrason ne demek?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]


Endosonografi veya endoultrason aynı anlama gelmektedir. Endosonografi teknolojinin endoskopide açmış olduğu bir çığırdır aslında.

Endosonografi cihazının endoskopiden farkı şudur. Endoskopi cihazının ucuna bir ultrason probu yerleştirilmiştir.

Ultrason Probu Ne İşe Yarar?

endosonografiBu probun varlığı sindirim sistemi kanalındaki tümörlerin evrelendirilmesin de ve sindirim sistemine komşu olan, pankreas gibi ulaşılması zor tümörlerin görülmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Endoskopi Ve Kolonoskopi Aynı Seansta Yapılabilir Mi?

Hastalarımızın sorduğu en sık sorulardan bir tanesi de aynı seansta hem gastroskopi hem de kolonoskopi olabilir miyim? Kesinlikle olabilir.

Hastanın konforunu arttırır. Gastroskopi ve kolonoskopi işlemlerinin her biri esnasında ayrı ayrı hazırlık yapıp gelmek ayrı ayrı uyutulmak yerine bir seansta uyutulup bütün işlemleri olup hasta o gün konforlu bir şekilde evine gidebilir.

Endosonografi Hangi Durumlarda Kullanılır?

endosonografi hangi durumlarda kullanilirEndosonografi sindirim kanalının herhangi bir yerinde gelişen tümörün evrelendirilmesinde kullanılır. 

Endoskopi Ve Kolonoskopi Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Gastroskopik ve kolonoskopik işlemler hastanın ihtiyacı olduğu sürece istenilen sıklıkta yapılabilir. Hiçbir sakıncası yoktur.

Uyutularak Endoskopi Nasıl Yapılır?

Uyutularak yapılan endoskopide hastanın damar yolundan verilen ilaçlarla hasta konforu arttırılır. Hasta uyutularak işleme ait nahoş olan duyguların hasta tarafından hissedilmemesi sağlanır.

Bu hem hasta için hem de hekim için konfordur. Hekim tanıyı koyarken zorlanmaz hastada da öğürtüler geğirtiler olmadan doğru tanıya doğru tedaviye gidilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.