Gastroskopi öncesi neler yapılmalıdır? | Prof. Dr. Çetin KARACA
Tarafından gönderildi: mezbilisim Yorumlar: One Comment 0 Posta tarihi: Aralık 11, 2017

gastroskopi öncesi neler yapılmalıdır

Gastroskopi öncesinde yapılması gereken çok önemli şeyler yoktur aslında. Gastroskopi öncesinde bize yaklaşık 8 saatlik bir açlık yeterlidir. Hasta eğer sabah ilk vaka olarak gastroskopi işlemine girecek ise gece 12 den sonra bir şey yiyip içmemesini tavsiye ederiz.

Ancak burada önemli olan ilk şey hasta herhangi başka bir hastalığı var ise;

Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyor ise işlem esnasında eğer tedavi edilecek bir şey yapılacaksa mesela polip alınacaksa bu hastadan mukozektomi dediğimiz erken evre bir tümörün çıkarılması söz konusuysa kan sulandırıcıların, aspirinin, cilt altına yapılan kan sulandırıcı iğnelerin coumadin adını verdiğimiz kan sulandırıcı hapların mutlaka doktoruna danışılarak en az 5 gün önceden kesilmesi gerekiyor. Ve eşlik eden ciddi rahatsızlıkların işlemden önce mutlaka işlemi uygulayacak hastayla paylaşılması gerekir. Biz zaten işleme başlamadan önce hastaya sadece bu işlemi yapmak için değil eşlik eden diğer problemlerini de konuşarak uygulamaktayız.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • Ali cevap

    Hayatta en çok güvendiğim insan ve çok değer verdiğim Çetin hocamla bir doktorum tavsiyesi ile tanıştık. Hastalığımda doğru teşhis ve doğru tedavi ile nokta atışı ile tedavimi sürdürdü. Çetin hocam sayesinde daha konforlu yaşıyorum. Allah ondan razı olsun

    Ocak 2, 2018 , 8:06 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir