Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Belirtileri ve Tedavisi

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3.5]

Hemoroid (basur) internal (iç hemoroid) ve external (dış hemoroid) olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan iç hemoroid genellikle fazla ağrı ve kaşıntıya neden olmaz. 

Anüs içinde toplardamarlar bulunur ve çeşitli sebeplerden dolayı bu damarların içindeki basınç artar. Damarın yapısı genişlemeye müsaittir.  Bu yüzden damarlar artmış basıncı dengelemek için genişlerler ve makat bölgesinden dışarı çıkarlar. Dışarı sarkmış bu damar yumakları kırmızı-mor renktedir. Sık sık kanamaya sebep olur. Kanamanın sebebi bu damarların tahrip olması sonucu delinmesidir.

Hemoroid (Basur) tedavisi

Hemoroid çok ileri evrelerde olmadıkça sadece aralıklı rektal kanama şeklinde belirti verir. İleri evrelerde makattan dışarı çıkan ve kendiliğinden ya da parmakla normale dönen memeler ortaya çıkabilir. Dış hemoroid ise kendilerini genellikle ağrı ve yanma ile gösterir.

Hemoroide Neler Neden Olur?

  • Barsak alışkanlığında değişiklikler (kabızlık, ishal)
  • Gebelik ve doğum
  • Sedanter yaşam,
  • Bazı spor etkinlikleri ( ata binmek, bisiklet sürmek )
  • Çeşitli meslek grupları ( şoförler, pilotlar )
  • Alkol alışkanlığı
  • Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında ascites oluşumu
  • Kalın barsak kanseri
Hemoroid (Basur) nedir

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

Rektal kanama ( makattan taze kırmızı renkli kanama ) Ağrı Makatta ele gelen şişlik Akıntı, makatta ıslaklık hissi Kaşıntı Doğum sonrası

Bayanlarda Hemoroid (Basur)

Hamile olan bayanlarda hemoroid’e sık rastlanıyor. Bunun nedeni hamile kadınlarda hem hormonal değişiklikler hem de büyüyen rahmin bacaklardan dönen ve akışına baskı yapmasıdır.


Bayanlarda Hemoroid Şikayeti Neden Artar?

Beslenme alışkanlığının değişmesine bağlı kabızlık sorununda artış Bebeğin büyümesine bağlı barsak hareketlerinde yavaşlama Bebeğin büyümesine bağlı olarak toplar damarlara basınç artışı Hormonların toplar damarlarda genişlemeye sebep olması Pozisyonel olarak rahat dışkılayamama Zor boşalmaya bağlı fazla ıkınma gereği

basur hemoroid belirtileri 1. Derece Hemoroid (Basur)

Görünür bir bulgu yoktur, endoskop denilen alet yardımıyla teşhis edilebilir. Anusten 2-4 cm yukarda hafif kabarık şeklindedir. Yüzeyi tahriş olursa kanama olabilir. Genellikle tek bulgusu seyrek görülen kanamadır. Kanama taze kırmızı kan şeklinde olur. Hemoroid memesi üst kısımda hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir. Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar. En etkili ve ekonomik tedavisi lazerle tedavidir.

 

2. Derece Hemoroid (Basur)
Hemoroid memesi makattan 1-2 cm lik kabarık kırmızı alan şeklindedir normalde farkedilmez ancak ıkınıldığında dışarı kadar çıkar ve hasta eliyle hissedebilir. Hasta kalktığı anda müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden içeri çekilir. Kanama olabilir zamanla kansızlığa yol açabilir. Bazen şiddetli ıkınmayla makat dışına çok çıkar ve ;geri içeri giremez çok şiddetli ağrı olur bu durum boğulmuş basur (tromboze hemoroid) olarak tanımlanır.

Tedavi: En uygun tedavisi lazer veya boğma yöntemleridir. Bu yöntemler ameliyatsız yöntemler olarak adlandırılabilir. Bu işlemlerle hasta işine hemen dönebilmektedir.


hemoroid nasıl geçer

3. Derece Hemoroid (Basur)
Hemoroid memesi 1-2 cm lik kabarıklık şeklinde farkedilir ıkınmakla dışarı çıkar hasta elle yardım etmedikçe kendiliğinden içeri giremez. Kanama eğilimi vardır. Kanama dışında ağrı,kaşıntı,ıslaklık ve dolgunluk hissi en fazla rastlanan şikayetlerdir. Tedavi: Dışarı çıkma miktarına göre lazer, lastik band tercih edilebilir.

4. Derece Hemoroid (Basur)
Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer, 4.derecede artık ileri hemoroiddir. Dışarda hissedilen basur memeleri artık içeri girmez. Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı, genel olarak ıslaklık hali, kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir. Tedavisi cerrahi veya evre küçültücü ameliyatsız yöntemlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.