Hepatit B ve C’li Hasta Ne Sıklıkla Doktora Başvurmalıdır?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]


Hepatit b ve c hastalığının iki dönemi vardır. Akut dönem yani ani gelişen dönem dediğimiz dönemdir. Genellikle hastalar akut dönemi fark etmezler.

Mikropların adı sarılık olsa bile hastaların çok az kısmında sarılık gelişir. Günümüzde gribal enfeksiyon diye geçtiği için çokta umursanmaz.

hepatit b ve cEğer vücudun bağışıklık sistemi bu mikropları 6 ay içinde tamamen yok edip bağışıklık sistemini güçlendirmezse artık vücutta bu mikroplar kalıcı olarak kalırlar.

Kronik dönem birçok hasta için fark edilmez bir durumdur. Genellikle bir hastaneye gittiğinde bir test esnasında fark edilir. Karaciğer testlerinde yada kan bağışı yaparken fark edilir. 

Kronik döneme geçmiş hastaların eğer tedaviye ihtiyaçları varsa bu hastaların ne kadar sıklıkla doktora başvuracağı hekim tarafından belirtilir. Hepatit B Ve C Hastalığı Karaciğer Kanseri Riskini Arttırır Mı?

Hepatit b ve c hastalığı karaciğer kanseri riskini arttırır ancak tedavi edildiği taktirde hepatit b veya hepatit c olma olasılığınız ciddi oranda azalır.

2 Comments

    7142074534f2e00d11e73b42c5e08938
  • Merhaba hocam ben sizin eski hastanızınım inaktif hebatit b taşıyıcısıyım kontrolüme 2 yıldır gelemedim önce kalça protezi ameliyatı oldum uzun süre evden çıkamadım fiziktedavi vs sonrasında Corona sebebi ile gelemedim 2 doz aşılarımı oldum en kısa sürede gelmek istiyorum 2 yıldır hastalığım ne durumda hiç bilmiyorum

      7226786b1e61d9037194504bd37cd4b7
    • Merhaba, doktor bey ile görüşme organize edebiliriz. Görüşme sırasında merak ettiğiniz tüm detayları kendisine sorabilirsiniz. Randevu için +90 (543) 254 11 44 nolu telden iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.