Hepatit B ve C’li Hasta Ne Sıklıkla Doktora Başvurmalıdır?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]


Hepatit b ve c hastalığının iki dönemi vardır. Akut dönem yani ani gelişen dönem dediğimiz zaman hastalık gribal bir enfeksiyon gibi başlar ve genellikle hastalar bu dönemi fark etmezler.

Hepatit b ve c olduğunu büyük bir çoğunluğu böyledir. Bu mikropların adı sarılık olmasına rağmen hastaların çok az kısmında sarılık gelişir ve doktora başvururlar. Günümüzde gribal enfeksiyon diye geçtiği için çokta umursanmaz.

hepatit b ve cEğer vücudun bağışıklık sistemi bu mikropları 6 ay içinde tamamen yok edip bağışıklık sistemini güçlendirmezse artık vücutta bu mikroplar kalıcı olarak kalırlar ve kalıcılık dönemi artık kronik döneme geçilmiş demektir.

Kronik dönem birçok hasta için fark edilmez bir durumdur. Genellikle bir hastaneye gittiğinde bir test esnasında ya karaciğer testleri yüksek çıkar yada bir yakınıyla kan bağışında bulunurken hastalara sizde hepatit c ve b var denilir.

Kronik döneme geçmiş hastalar eğer tedavi ihtiyacı varsa bu hastaların ne kadar sıklıkla doktora başvuracağı hekim tarafından belirtilir ancak örnek verecek olursak hepatit b taşıyıcısı yani tedavi ihtiyacı olmayan hastalarda yılda en az iki kez mutlaka doktor başvurusu olmalı tüm testler yapılmalı karaciğer ultrasonografisi ile karaciğer içinde yeni gelişen lezyon olup olmadığı mutlaka check edilmeli.Hepatit B Ve C Hastalığı Karaciğer Kanseri Riskini Arttırır Mı?

Hepatit b ve c hastalığı karaciğer kanseri riskini arttırır ancak tedavi edildiği taktirde ki günümüzde hem hepatit b hem de hepatit c yi tedavi eden çok etkin tedavilerle bu risk kesinlikle ciddi oranda azalmaktadır.

2 Comments

  • Merhaba hocam ben sizin eski hastanızınım inaktif hebatit b taşıyıcısıyım kontrolüme 2 yıldır gelemedim önce kalça protezi ameliyatı oldum uzun süre evden çıkamadım fiziktedavi vs sonrasında Corona sebebi ile gelemedim 2 doz aşılarımı oldum en kısa sürede gelmek istiyorum 2 yıldır hastalığım ne durumda hiç bilmiyorum

    • Merhaba, doktor bey ile görüşme organize edebiliriz. Görüşme sırasında merak ettiğiniz tüm detayları kendisine sorabilirsiniz. Randevu için +90 (543) 254 11 44 nolu telden iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir