Hipertiroidi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]


Tiroid bezinin aşırı çalışması sonrasında kan dolaşımı içine çok fazla miktarda tiroid hormonunun salgılanması ile gelişim göstermekte olan hipertiroidi herkeste görülebilen bir hastalıktır.

Herkeste görülebileceği gibi kadınlarda görülme riski daha fazladır. Genel olarak 20 illa 40 yaş arasında gelişim gösteren hastalıkta kan testleri belirleyici rol oynar.

TSH seviyesinin düşük olmasına karşın T3 ve T4 seviyesinin yüksek olması durumu hipertiroidi hastalığının tanısı olarak da kabul edilebilir.

Hipertiroidi nedenleri arasında en sık karşılaşılan ise graves hastalığıdır. Hastalık sonrasında vücudun vermiş olduğu reaksiyon ile beraber kişide tiroid hormonunun salgılanması artmaktadır. Aşırı derecede salgılanan tiroid hormonu hastanın kilo vermesine, hızlı kalp atışı ve terlemeye de sebep olur. Hipertiroidi hastalığının oluşum nedenleri arasında halk arasında zehirli guatr olarak bilinen toksik nodüler guatr da yer almaktadır. Toksik nodüler guatr hastalığının sebebi ne olarak bilinmemek ile beraber birden çok tiroid nodülünün hareketlenmesine sebep olur.

Tiroidit yani tiroid iltihabı ise geçici olarak hipertiroidi hastalığının gelişim göstermesine etki etmektedir. (İnsan Koryonik Gonadotropini hormonunun fazla olması, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi nedeni ile ya da tiroid kanseri sebebi ile tiroid çalışmasında değişimler gözlemlenebilmektedir.

Hipertiroidi Belirtileri Nelerdir?

Tiroitlerin fazla çalışması ile açılana hipertiroidi hastalığı kanda fazlası ile tiroid hormonun bulunmasına sebep olur. Hipertiroidi hastalığının belirtileri arasında çarpıntı ve yüksek tansiyon yer almaktadır. Bunun yanı sıra sinirlilik, terleme, huzursuzluk, kilo kaybı, ellerde terleme, geçmeyen ishal, uykusuzluk, adet döneminde düzensizlik, saçlarda kırılma ya da dökülme gibi belirtiler görülebilir.

Hipertiroidi hastalığı belirtilerinin hekime aktarılması sonrasında hekim tarafında fiziki muayenenin yapılmasının sonrasında tahlillere yer verilir.

Kan tahlillerinden elde edilen sonuçlar ise hekimin doğru sonuca ulaşmasında etkili olur. Tanı sonrasında ise tedavi yöntemleri belirlenir.

Hipertiroidi tedavisi

Hipertiroidi Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

Hipertiroidi tanısı için öncelikle hekim kan tahlil sonuçlarını talep eder. Hekime yapılan başvuru sonrasında kişi tarafından sunulan belirtilerin hipertiroidi düşündürmesi durumunda hekim teşhisin konulabilmesi için kan testinden faydalanır. Kan testinin yapılması sonrasında değerlerin hipertiroidi hastalığına işaret etmesi ile hekim tiroid ultrasonu ve tiroit sintigrafisi de talep eder.

Tiroidin yapısı, büyüklüğü ve değişimi hakkında hekime bilgi sunan tiroid hormonunun yanı sıra sintigrafi ise tiroid bezinde nodül varlığının belirlenmesini sağlar.

Kan testi ve görüntüleme işlemlerinin sonrasında hekim sonuca ulaşarak tedavi için gerekli olan yöntemleri uygulamaya başlar.

Tedavi de hekim tarafından gerçekleştirilecek olan kararların uygulanması ve bu anlamda kararlı olunması ise yaşanan sıkıntının giderilmesini sağlayarak sağlığınızın geri kazanılmasına destek olacaktır.

Hipertiroidi Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hipertiroidi tedavisi için hekim tarafında elde edilen veriler detaylı olarak incelenir. Tiroid hormon üretiminin normal düzeye indirilmesi amacı ile hekim tedavi yöntemini belirler. Hekim tarafından gerçekleştirilecek olan tedavi yöntemi ise kişiden kişiye farklılık gösterip kişiye özel olarak ifade edilir.

Hipertiroidi hastalığının tedavisinde hastanın yaşı, genel sağlık sorunları, geçmişte karşılaşılan hastalıklar belirleyici rol oynarken aynı zamanda hastalığın durum incelemesi ve hipertiroidizm tipi de tedavi için uygulanacak olan yöntemlerin değişmesine etki edebilir. Bunun yanı sıra hastanın ilaçlara karşı olan toleransı da etkili olmaktadır.

Hipertiroidi tedavisi ile ilgili olarak tüm bu detayların hekim tarafından incelenmesi sonrasında kandaki tiroid hormonunun düşürülmesi amacı ile ilaç kullanımına yer açılabilir. Bunun yanı sıra hekim iyot tedavisinde de yararlanabilir. Tiroid üretiminin yavaşlatılması amacı ile tercih edilen iyot tedavisinde radyoaktif iyot kullanımında yararlanılır.

Hipertiroidi tedavisinde aynı zamanda hekim tiroid ameliyatından da yararlanılması gerektiğine işaret edebilir. Tiroidin bir kısmının ya da tamamının cerrahi bir operasyon ile alınması olarak bilinen tiroid ameliyatı nodül varlığında ise biyopsi işlemi sonrasında gerekli durumda nodüllerin alınması içinde yapılmaktadır.

Hipertiroidi hastalığının tedavisinde hastalığın kaynağının yanı sıra hastanın yaşı, geçirdiği rahatsızlıkları ve daha birçok etkende rol oynar. 

Tüm bu detayları bir araya toplayan hekim net karara ulaşır. Tiroidin alınması işleminin gerçekleştirilmesi sonrasında vücudun tiroid ihtiyacının karşılanası için ilaç tedavisine yer verilir. Tüm ömür boyu kullanılması gereken tiroid ilacı ile vücuda ihtiyacı olan tiroid hormonu ilave edilmiş olur.

Hipertiroidi nedenleri

Hipertiroidi Hastalığının Zararları Nelerdir?

Hipertiroidi hastalığı tiroid hormonlarının fazlası ile salgılanması olarak bilinir.

Kişide kilo kaybından terlemeye ve kalp çarpıntısına kadar birçok belirtiye sebep olabilir. Hipertiroidi hastalığın teşhisi ile beraber tedavisinin yapılması ise son derece önemlidir. Hipertiroidi hastalığının teşhisi sonrasında tedavinin yapılmaması, tedavinin aksatılması durumlarında ise ilk olarak kalpte ciddi sıkıntıların yaşanması ile karşılaşılmaktadır.

Kontrolü yapılmayan ya da yapılamayan hipertiroidi hastalığının sonrasında aşırı salgılanarak kanda tiroid hormonunun artmasının sonrasında kalpte bazı komplikasyonlar görülebilir.

Hipertiroidi hastalığının tedavi edilmemesi sonrasında kalpte aritmi yani anormal kalp atışı yaşanabilir. Bunun yanı sıra kalp kasını inceleyen kalp boşluklarının büyüklüğünde artışta gözlemlenirken konjestif kalp yetmezliği ile de karşı karşıya kalınabilmektedir. Hipertansiyonun oluşması ya da kalp durması gibi ölüme de neden olabilir. Hipertiroidi hastalığının tedavisinin olmaması durumunda yaşanabilecek olan sorunlar ciddi problemlere neden olur.

Hipertiroidi hastalığının tedavi edilmemesi durumunda sadece kalpte sorunların yaşanmasında sebep olmaz. Aynı zamanda kemik erimesi ile karşı karşıya kalınırken hasta hızla kile vermeye de devam eder. Bunun yanı sıra tiroid fırtınası ile de karşı karşıya kalınarak kişinin ölümü ile sonuçlanabilir.

Gebelikte Hipertiroidi Hastalığı

Gebelik sırasında karşı karşıya kalınabilecek olan hipertiroidi Graves hastalığına bağlı olarak oluşur. Gebelik döneminde hipertiroidi hastalığının yaşanması ile beraber düşük riski görülmek ile beraber bebekte düşük doğum ağırlığına da etki edebilir. 

Ölü doğum, gelişim geriliği, hamilelik hipertansiyonu ya da kalp yetmezliği probleminin yaşanmasına da etki edebilmektedir.

Annenin hipertiroidi hastalığına sahip olması bebeğinde tiroidlerinin fazla hızlı çalışmasına neden olabilmektedir. Gebelikte hipertiroidi hastalığının tedavisinde anti tiroidi ilaçlarının kullanımına yer verilebilmektedir. 

İlk 3 ay kullanılan anti tiroidi ilaçlarının yanı sıra gerekli görülmesi durumunda ise beta bloker ilaçlarının kullanımına da yer açılabilir.

Gebelik süreci detaylı olarak incelenerek haftada ya da on günde bir kontör ve tahlillerin yapılması hekim tarafından istenebilir. Gebelik döneminde de hem anne hem bebek için son derece tehlikeli olan durumun giderilmesinde ise hekim gerçekleştirdiği kontroller ile en uygun olan tedavi yöntemini belirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.