Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]


İnsan bedeninde temel ihtiyacın karşılanabilmesi için gerekli olan yakılan enerji olarak ifade edilebilen metabolizma gün içinde kişinin tükettiği gıdaya ve harekete bağlı olarak hızlanabilir ya da yavaşlayabilir. Çocuklarda daha hızlı olan metabolizma aynı zamanda erkeklerde kadınlara göre daha hızlıdır. 

Bunun yanı sıra soğukta ve protein ağırlıklı beslenme durumunda da metabolizma hızlanabilmektedir. Metabolizma hızını etkileyen faktörler yaşa, cinsiyete, kişinin hastalıklarına, genetiğe göre farklılık gösterebilmektedir. 

Bunun yanı sıra sıcaklık derecelerine ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye göre de değişim gösterebiliyor. Metabolizmanın hızlandırılmasında kişiye özel olarak hazırlanacak olan diyetten yararlanmak için mutlaka hekim desteğinden yararlanılması gerekir. 

Vücudun ihtiyacı olan besin ve egzersiz çalışmalarından yararlanılarak metabolizmanın hızının etkilenmesi sağlıklı bir seçim ile gerçekleştirilmiş olur.

Metabolizmayı Etkileyen Faktörler

Metabolizmayı etkiyen faktörler yaşa, cinsiyete, genetik faktörler, beslenme, sıcaklık, diyet ve kişinin sahip olduğu hastalıklara göre değişim gösterir. 

Metabolizmanın hızının artırılması ya da azaltılmasında ise uzman hekim desteğinin alınması son derece önemlidir. Uzman hekim desteği ile kişiye özel olan çalışmaya yer açılarak ideal ve sağlıklı olan tercihten yararlanmanın da avantajı edinilebilmektedir.

Metabolizma hızlandırma

Genetik

Metabolizmanın hızında genetik faktörler oldukça etkilidir. Aile öyküsünde genetik yavaş olması ya da metabolizmanın hızlı çalışması kişinin doğuştan itibaren bu etki ile gelişim göstermesine etki edebilmektedir. O sebep ile kişinin genetik verileri de metabolizmanın hızının belirlenmesi için önem taşıyan en önemli faktör olarak yer almaktadır.

Yaş

Metabolizmanın hızında yaş faktörü son derece önemlidir. Özellikle çocuklarda metabolizma daha hızlı iken yaş altıkça metabolizma yavaşlama eğilimindedir.

15 illa 30 yaşarasında metabolizma hızı fazla olmak ile beraber 30 yaş ve sonrasında ise yavaşlama eğilimine geçebilir. Bu yavaşlama eğilimine ilave olarak kişinin hareketsiz olması, genetik haritasına göre doğuştan yavaş metabolizmaya sahip olması gibi etkenlerde metabolizmanın daha da yavaş olmasına etki edebilir. Kadınlarda hamilelik döneminde metabolizma artarken ergenlik döneminde de metabolizma hızında artış yaşanır.

Bunu yanı sıra kadınların menopoz döneminde de metabolizma hızında artma yaşanmaktadır.

Sıcaklık

Metabolizmanın hızını etkiyen faktörler arasında sıcaklıkta yer almaktadır. Sıcak havaların etkili olduğu dönemde ya da ısı işlemlerine maruz kalınması durumunda metabolizmanın daha hızlı çalıştığı bilinmektedir. 

Bunun yanında soğuk havalarda ya da soğuğun etkili olduğu dönemde vücut yağ muhafazası yaparak vücut ısısının dengede tutmaya çalışarak metabolizmanın da yavaşlamasını sağlar. Bu sebep ile sıcaklık değerleri metabolizmanın hızının artması ve yavaşlamasında son derece önem taşıyan etkenler olarak kabul edilir.

Beslenme

Beslenme faktörü kişinin metabolizmasının artması ya da azalmasına da etkilidir. Metabolizmanın hızının etkilenmesinde özellikle karbonhidrat ağırlıklı olan beslenme etki eder. Bunun yanı sıra kişinin günlük hareketleri de metabolizma hızının aynı derecede artması ya da azalmasında etki ederek beslenme ile doğru orantılı bir hareket gözlemlenmesini sağlar.

Cinsiyet

Cinsiyet metabolizma hızında etkilidir. Kadınların daha az kasa sahip olmasının yanı sıra kasının zayıf olması erkeklerin metabolizmasının daha hızlı olması sonucunu doğurur. Bu sebep ile genel ortalama olarak kadınların metabolizması erkeklere nazaran daha yavaş olduğu söylenebilir.

Metabolizma

Hastalıkları

Kişinin hastalıkları metabolizmanın hızında etki yaratır. Özellikle tiroit bezinin hızı metabolizmanın hızına etki eder. Hızlı bir tiroit hareketi aynı oranda metabolizmayı hızlandırır. İnsülin ya da kortizon ise metabolizmanın yavaşlamasına etki eder.

Diyet Programı

Kişinin yapmış olduğu diyet programı içinde de metabolizmanın hızının etkilenmesi mümkündür. Diyet için mutlaka kişiye özel uygulamadan yararlanmak adına hekim desteğinin alınması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.