On İki Parmak Bağırsağı Ülseri Nedenleri ve Tedavisi

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]


Ülser, yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen ve bu sebeple de önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Genellikle mide ağrısı şikayeti ile kendini gösteren ülser rahatsızlığı, son yıllarda beslenme alışkanlıklarının da değişmesine bağlı olarak yaygın görülmeye başlamıştır. Oniki parmak bağırsağı da sık görülen bu ülser türlerinden biridir. Hastalığın önemsenmediği ve tedavi için geç kalındığı durumlarda ortaya daha ciddi problemler çıkabilmektedir. Şimdi hep birlikte oniki parmak bağırsağının ne şekilde meydana geldiğini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini hep birlikte inceleyelim…

onikiparmak bağırsağı belirtileri

Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Nedir?

Oniki parmak bağırsağı ülseri, sindirim sistemi içerisinde yer alan savunma mekanizmalarını eksikliği sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kendisini genellikle mide ağrısı ile gösteren oniki parmak bağırsağı ülseri, göğüs kafesi ile göbek arasında açlığa bağlı olarak artan şiddetli ağrı şeklinde kendini gösterir. İlaç ya da beslenme yoluyla geçebilen bir hastalık olsa da, tekrarlama ihtimali her zaman vardır. Eğer tedavi zamanında gerçekleşmezse, bu durumda hastalığın kronik hale gelmesi mümkündür. Ülserin ilerlemesi  sonucunda bölgede delinme, daralma ya da tıkanma gibi durumlar meydana gelebilir. Oniki parmak bağırsağı ülseri aynı zamanda duodenum ülseri olarak da bilinmektedir.

Oniki Parmak Bağırsağı Ülserine Sebep Olabilecek Faktörler Nelerdir?

Oniki parmak bağırsağı ülseri tek bir faktöre bağlı olarak gelişmez. Ülser farklı faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Oniki parmak bağırsağı ülserine sebep olabilecek başlıca faktörler şu şekilde listelenmiştir:

 • Oniki parmak bağırsağının iç yüzeyini kaplayan dokudaki bütünlüğün bozulması,
 • Alkol, sigara ve kafeinli gıdaların aşırı şekilde tüketilmesi,
 • Çok yemek yeme ya da dengesiz beslenme,
 • Helikobakter pilori bakterisi,
 • Ağrı kesici ya da benzer ilaçların düzenli olarak kullanılması.

Bunlar başlıca faktörler olmakla birlikte, başka hastalıkların varlığı da zaman zaman oniki parmak bağırsağı ülserine neden olabilmektedir.

bağırska gazı nedenleri

Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Oniki parmak bağırsağı ülseri çok çeşitli belirtiler ile kendini gösterebilir. Fakat hastalığın en yaygın olarak görülen belirtisi midede ya da göğüs kafesi bölgesinde yanmadır. Bu belirtinin dışında oniki parmak bağırsağı ülseri kendisini şu belirtilerle de gösterebilir:

 • Dışkının koyu renkli ya da kanlı olması
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Aşırı iştahsızlık ya da kilo kaybı
 • Şişkinlik hissi
 • Geğirme

Her ne kadar en yaygın şekilde görülen belirtiler bunlar olsa da, zaman zaman karnın merkezinde ya da sağ kaburga kenarında ağrı meydana gelebilir. Bazen bu ağrı bele doğru kayabilir. Daha çok genç ve orta yaşlı erkeklerde görülen oniki parmak bağırsağı ülseri, yaygın olarak aç olunan durumlarda ortaya çıkar ve yemek yedikten sonra ağrı azalır. Ağrı belirli aralıklarla kendisini gösterebileceği gibi, bazen birkaç gün ya da bir hafta boyunca sürebilir. Fakat zaman zaman ağrının olmadığı birkaç aylık dönemlerde yaşanabilir. Bazı hastalarda ağrının aksine nadir olarak hazımsızlık görülebilir. Günümüzde oniki parmak bağırsağı ülserinde uygulanan ilaç tedavisi genellikle başarılı şekilde sonuçlanmakta, nadiren cerrahi müdahaleye gerek duyulmaktadır. Bazı durumlarda ilaç tedavisine bile gerek kalmadan yalnızca yaşam tarzı değişiklikleri yeterli olmaktadır.

onikiparmak bagirsagi tedavisi

Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Teşhisi

Oniki parmak bağırsağı ülseri, reflü ve gastrit gibi hastalıklarla hemen hemen aynı belirtileri taşıyor olduğu için, bazen bu hastalıklarla karıştırılabilir. Bu yüzden de teşhis ve tanı için mutlaka bir Gastroenteroloji doktoru ile görüşmek gerekmektedir. Burada görüşme gerçekleştirilen doktor öncelikle hastanın hikayesini ve şikayetlerini dinler. Ardından hastalığın tespiti için gerekli olan testleri isteyebilir. Eğer doktor helikobakter pilori bakterisinin soruna sebep olduğunu düşünüyorsa, öncelikle buna yönelik olarak testler yapılır. Bunun için hastadan istenebilecek testler dışkı testi, kan testi ve üre nefes testidir.

Fakat testlerin yeterli ya da gerekli olmadığı durumlarda endoskopi yöntemi kullanılarak da oniki parmak bağırsağı ülseri teşhis edilebilmektedir. Bu yöntemde endoskopi cihazının kamerası sayesinde hem mide, hem yemek borusu, hem de oniki parmak bağırsağı net olarak görüntülenebilir. Endoskopi, oniki parmak bağırsağı ülserini teşhis etmek için kullanılan en etkili ve en kesin yöntemdir. Eğer ülserli bir doku mevcutsa, doku biyopsiye gönderilir ve helikobakter pilori bakterisinin incelenmesi sonucunda net olarak oniki parmak bağırsağı ülseri teşhisi konulabilir.

Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Oniki parmak bağırsağı ülseri tedavisinde ilk amaç helikobakter pilori bakterisinin yok edilmesidir. Eğer hasta düzenli olarak ağrı kesici ilaçlar kullanıyorsa, öncelikli olarak hastadan bu ilaçları kullanmayı bırakması istenir. Hemen ardından doktor tarafından reçete edilmiş olan ilaç tedavisine başlanır. Bu süreçte hastadan yaşam tarzına dair bazı değişikliklerin yapılması istenmektedir.

İlaç tedavisi doktor tarafından genellikle helikobakter pilori bakterisinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak antibiyotik ilaçlar reçete edilir. Söz konusu ilaçlar altta yatan başka hastalıklarınızın ve görmekte olduğunuz başka tedavilerin durumu göz önünde bulundurularak farklılık gösterebilir. Bu ilaçlar genellikle mide asidinin dengelenmesi amacıyla proton pompası inhibitörü eşliğinde kullanılır. Mide asidinin üretimini engelleyen antibiyotikler, aynı zamanda oniki parmak bağırsağı ülserini de baskılamaktadır.

Oniki parmak bağırsağı ülserini tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar, çok uzun süre kullanıldıklarında başka hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu hastalıklardan bazıları vitamin ve demir eksiklikleri, kemik erimesi ve omurga kırığıdır. Bu yüzden hem reçeteli, hem de reçetesiz şekilde satılan bu ilaçların doktor tarafından önerilen dozda ve yine doktor tarafından önerilen süreyle kullanılması büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden bir doktora görünmeden, farazi olarak ya da kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanımı son derece tehlikelidir.

Oniki parmak bağırsağı tedavisinde kullanılan bir başka yöntem de yaşam tarzı değişiklikleridir. Yaşam tarzı değişiklikleri tek başına uygulanabileceği gibi, ilaçlara da eşlik edebilir. Bu durum mide ülseri belirtilerinin ve hastaya verdiği sıkıntıların azalmasına yardımcı olur. Söz konusu değişiklikleri şu şekilde listelemek mümkün:

 • Tüketilen besinler içerisinde oniki parmak bağırsağını etkileyen maddeler bulunabilir. Bu yüzden yemek seçimlerini buna göre yapmanız önerilir. Doktorlar tarafından özellikle A ve C vitamini bakımından zengin olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir.
 • Probiyotik içeren besinler oniki parmak bağırsağının tedavisinde etkilidir. Bu yüzden de probiyotik özellikleri olan peynir, kefir ve lahana turşusu gibi besinler tüketilmelidir.
 • Her ne kadar sütün de probiyotik özelliği olsa da, doktorlar tarafından aşırı şekilde tüketilmesi önerilmez. Çünkü süt ülser belirtilerini ancak bir süreliğine dindirebilir. Daha sonradan mide asidi üretimi hızlanacağı için ülser ağrılarının daha şiddetli bir hale gelmesi mümkün olmaktadır. Bu yüzden oniki parmak ülseri tedavisi tamamlanmadan süt ürünlerine bir süre ara vermeniz de fayda olacaktır.
 • Sigara ve alkol tüketimi bağışıklık sistemini yorar ve bu sebeple de ülserli dokuların iyileşmesi gecikir. Söz konusu durum uykusuzluk için de geçerlidir. Bu yüzden düzenli şekilde uyumak, sigara ve alkol tüketimini bırakmak ya da en aza indirmek gerekiyor.

Eğer siz de oniki parmak bağırsağı hakkında detaylı bilgi almak ya da bir tedavi süreci başlatmak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilir ve Çetin Karaca’dan randevu alabilirsiniz.

1 Comment

  576c737de06814cc8d52fd471400d576
 • Hocam merhaba yaklaşık iki yıldır belli aralıklarla mide yada bağırsak ağrısı çekiyorum kolonoskopiden utandığım için doktora gitmedim geğirme kusma aşırı gaz bazen dışkıda incelmede var son 10 gündür sıkıntılarım iyice arttı yemek yiyemiyorum yada istifra ediyorum kilo kaybımda var Edirnede ikamet ediyorum ve burada maalesef özel muayene imkanı yok internetten sizi tavsiye üzerine buldum fakat git gel yapmakta sıkıntı olacak sayfadaki cep numarası sizin ise konuşup randevu almak istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.