Tiroid Kanseri Belirtileri, Tanısı veTedavisi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]


Obezite tüm dünya üzerinde yaşanan bir sağlık problemidir. Aşırı kilolu olma olarak da ifade edilen obezite sadece fiziksel açıdan değil aynı zamanda sağlık sorunlarının da gelişimine sebep olması nedeni ile oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Aşırı kilolu olan kişilerin kişiye özel olarak sunulan diyet programına uymaları ve egzersizleri gerçekleştirmelerine karşı kilo verememesi durumunda mide küçültme ameliyatlarından yararlanılır. Mide küçültme çeşitleri ise 3 farklı yöntem ile gerçekleştirilmektedir.

Mide küçültme ameliyatında ilk uygulama yöntemi kişinin besin almasını sınırlayacak olan uygulamadır. Böylelikle kilo vermesinin de hızlı olması sağlanır.

İkinci mide küçültme ameliyatı ise besinlerin bağırsak alanında emilmesini engelleyen yöntem olarak hastanın genel özelliklerine göre tercih edilen yöntemdir. Üçüncü olarak uygulanan mide küçültme ameliyatı çeşidi ise hem besin alımında sınırlama yapan hem de besinlerin bağırsaklarda emilimine yer açılmasını engelleyen yöntemlerin ikisinin de gerçekleştirildiği cerrahi işlemdir.

Mide küçültme ameliyatı türleri arasında biliopankreatik saptırma yöntemi de bulunmaktadır.

mide küçültme ameliyatı

Mide Küçültme Operasyonu Türleri

1. Laparoskopik Sleeve Gastrektomi

Kısıtlayıcı mide küçültme operasyonları arasında yer alan laparoskopik sleeve gastrektomi yönteminde midenin belli kısmının alınarak hastanın besin tüketiminin sınırlandırılması ilkesinden yararlanılır.

Böylelikle hasta az besin ile tokluğa ulaşım sağlayarak kilo vermesi kolaylaşır. Mide küçültme uygulaması sonrasında kişinin mutlaka hekim tarafından tavsiye edilen ve kişiye özel olarak hazırlanan diyet programına uyması sağlanır.

Diyet programı özellikle az besin tüketimi sırasından vücudun hızla kendini toparlamasını sağlayacak olan proteinler ile de zenginleştirilir. Operasyon sonrasında hekim randevularını da takip ederek olası komplikasyonlar için tedbirin alınması önerilir.

2. Laparoskopik Gastrik Bypass

Mide bypassı olarak da ifade edilmekte olan laparoskopik gastrik bypass ameliyat yönteminde ince bağırsağın bağlı olduğu yemek borusun mide takılmasıdır. Besinler yemek sonrasında küçük mideye ulaşıp sonrasında buradan direk olarak ince bağırsağa gönderilir.

3. Biliopankreatik Derivasyon

Laparoskopik gastrik by-pass ile benzer özelliğe sahip olan biliopankreaktik derivasyon küçük mide kesesinin yerine kol şekline benzeyen bir midenin alana takılması olarak ifade edilebilir. İnce bağırsağın son kısmı mide kılıfına eklenerek buradan emilim başlatılır. Eskisine oran ile daha az emilimin gerçekleştirilmesi sağlanarak kilo verme başlatılır.

4. Biliopankreatik Saptırma

Kısıtlayıcı mide küçültme operasyonu olan bu yöntemde aynı şekilde midenin bir kısmı alınır. Fakat midenin bir kısmının alınması sonrasında geriye kalan alan ince bağırsağa bağlanmaktadır. Daha az tercih edilen mide küçültme operasyonu olan uygulama yöntemi komplikasyon açısından daha yüksek bir yüzdelik dilime sahiptir.

Mide Küçültme Ameliyatı Süreci

Mide küçültme ameliyatı öncesinde hekim tarafından gerekli tüm kontroller ve tahliller yapılmalıdır. Hekim tarafından yapılacak olan muayene, kontrol ve tahliller kişinin ameliyat için uygun sağlık koşuluna sahip olup olmadığının belirlenmesi açısından son derece önem taşımaktadır.

Mide küçültme ameliyatı için en az bir gece öncesinde hastaneye yatış gerekir. Tahlillerin bazılarının tekrarlanması ve hastanın durumunun kontrol altına alınması açısından bir gece öncesinde hastaneye yatış önerilmektedir.

Hastaneye yatış işlemleri ile beraber süreçte başlar. Operasyon kapalı yani laparoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Mide küçültme ameliyat çeşidi operasyonun ne kadar sürebileceği konusunda fikir verir. Hastaların iyileşme ya da hastane de yatış süreleri çok uzun değildir. Mide küçültme operasyonu sonrasında ilk zaman sıvı beslenme önerilir. Sonrasında ise kişiye özel olarak belirlenen beslenme ve egzersiz programı hazırlanarak hastanın uygulaması istenir.

Hasta gerekli zamanlarda kontrol için çağrılarak operasyonun sonucu ve olası komplikasyonlarında değerlendirilmesi yapılır.

mide küçültme

Mide Küçültme Ameliyatı Kimler Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır sorusunun yanıtında 18 yaş üzeri ve 65 yaş altı olan tüm bireyler denebilir. Fakat bu yaş aralığına sahip olup mide küçültme operasyonunun gerçekleştirilmesinin uygun olmadığı kişilerde bulunmaktadır. Hekim tarafından yapılan kontroller mide küçültme operasyonu için uygun olunup olunmadığı hakkında da bilgi sunacaktır.

Vücut kitle endeksinin 35 ve üzeri olması da mide küçültme operasyonu için aranan kriter olarak yer almaktadır. Obeziteye bağlı olarak yaşanan bazı sağlık sorunlarının giderilmesi amacı ile de mide küçültme operasyonu yapılmaktadır. Obezite nedeni ile yaşanan uyku apnesi, hipertansiyon, diyabet, metabolizma bozukluğu gibi sebepler ile hekime başvurulması durumunda operasyona yer açılmak ile beraber hastanın sağlık durumu detaylı tetkik ve incelemeler ile belirlenerek operasyon uygulaması ve mide küçültme ameliyatı çeşidine kara verilir. 

Mide küçültme operasyonları estetik için yapılan operasyonlar değildir. Uygulama genel anlamda kişinin sağlığını olumsuz etkileyecek olan sorunun ortadan kalmasının hedeflenmesi ile beraber gerçekleştirilerek sağlıklı ve düzenli bir yaşamın elde edilmesine olanak sunmak için yapılır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Mide küçültme operasyonu kimlere yapılmaz sorusunda ilk sırada vücut endeksi 30 ve de altındaki değere sahip olanlar yer alır. Bunun yanı sıra bir yıl içinde gebelik planlayan kadınlar içinde önerilmemektedir. 

Aynı zamanda kanser hastalığına sahip olanlar, madde bağımlıları, alkol bağımlılarına, operasyon sonrasında gerekli olan yaşam değişimini yapamayacak olanlara mide küçültme ameliyatının yapılmaması gerekir. Bunun yanı sıra hormon bozukluğu sebebi ile obezite ile karşı karşıya olan kişilerinde mide küçültme operasyonunu yaptırmaması tavsiye edilmektedir.

mide küçültme çeşitleri

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Obezite bir sağlık sorunu olup sağlıklı bir bedene sahip olunması için kişinin ideal kiloya düşmesi gerekir.

Hastanın kilo verme için yaptığı egzersiz ve önerilen diyet programına uymasına karşın başarının elde edilmediği durumlarda mide küçültme ameliyatı yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı diğer tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi riskleri de içinde barındırmaktadır. Mide küçültme ameliyatı riski ile ilgili olarak konusunda uzman olan hekimden destek almanız son derece önem taşır. Uzman hekim gerekli tüm tetkikleri yaparak kişinin operasyona uygun olup olmadığını saptar.

Kişinin operasyon için uygun olması ile mide küçültme ameliyatı gerçekleştirilir. Fakat mide küçültme ameliyatı sonrasında hekim kontrollerini yaparak olası komplikasyonlar ile ilgili gerekli önlemleri alır.

Mide küçültme ameliyatı riskleri arasından kanama, enfeksiyon kapma, pıhtılaşma, ülser, ishal, safra kesesi taşı, bağırsak hastalıkları gibi durumlar yaşanabilir. Olası durumların takip edilmesi ve gerekli testlerinde düzenli olarak yapılması gerekir.

Hekim tarafından önerilen tüm uygulamalara yer açılması ise mide küçültme operasyonu sonrasında karşılaşılabilecek olan risklerin en aza inmesi açısından son derece önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.